Κάτω από αυτές τις πρωτόγνωρες συνθήκες, όπου σχεδόν όλα τα υπόλοιπα φεστιβάλ σε ολόκληρο τον πλανήτη δεν θα μπορέσουν να πραγματοποιηθούν ζωντανά αλλά μόνο διαδικτυακά, το κυπριακό κινηματογραφικό φεστιβάλ “Όψεις του Κόσμου” λόγω της υπαίθριάς του φύσης, θα προχωρήσει στη διοργάνωσή του ζωντανά με κοινό.

Δυστυχώς, ωστόσο, όπως αναφέρεται σε γραπτή ανακοίνωση, λόγω της πανδημίας, η διοργάνωση δεν θα δεχθεί φέτος διεθνείς καλεσμένους όπως ήταν καθιερωμένο τόσα χρόνια.

“Όταν η πραγματικότητα μοιάζει με δυστοπικό σενάριο, ελπίζουμε στην τέχνη. Σε έναν κόσμο που φοβάται, πάλλεται και αλλάζει αναζητώντας τρόπους να ανθίζει κοιτώντας προς το φως, το καλλιτεχνικό animation καταθέτει την ελπίδα του”.

Το Φεστιβάλ, θα διεξαχθεί και φέτος στην κοινότητα της Σαλαμιούς στην επαρχία Πάφου, από τις 9-12 Αυγούστου, σε έναν καινούργιο χώρο στο ύψωμα του χωριού κάτω από αιωνόβια κυπαρισσόδεντρα και με υπέροχη θέα από τον ποταμό Διάριζο μέχρι το Τρόοδος.

Συνδιοργανωτές του Φεστιβάλ είναι το Διεθνές Φεστιβάλ Όψεις του Κόσμου, το Μουσείον Χαρακτικής Χαμπή και το Κέντρο Νεότητας Σαλαμιούς. Θεσμικός Χορηγός οι Πολιτιστικές Υπηρεσίες ΥΠΠΑΝ και Χορηγός Βραβείων η Τράπεζα Κύπρου.

Το πρόγραμμα του φετινού φεστιβάλ παρουσιάζει μια επιλογή από τις κορυφαίες ταινίες του ανεξάρτητου σινεμά animation από όλο τον κόσμο, σε ένα διαγωνιστικό πρόγραμμα διεθνούς κύρους που ελπίζουμε να φανεί και φέτος αντάξιο των προσδοκιών του κοινού που το έχει αγαπήσει.

Συγκεκριμένα φέτος διαγωνίζονται συνολικά 55 ταινίες, σε 3 διαγωνιστικά προγράμματα, Διεθνές και Εθνικό (Κυπριακό) καθώς επίσης μερικές από τις ωραιότερες παιδικές ταινίες των τελευταίων δύο χρόνων σε ξεχωριστό παιδικό διαγωνιστικό.

Μεταξύ άλλων φέτος συμμετέχουν συνεχίζει η ανακοίνωση, με ταινίες οι πολυβραβευμένοι διεθνείς δημιουργοί Theodore Ushev, Stuart Pound, Elisabeth Hobbs, Kaspar Jancis, Steven Subotnic, Atushi Wanda, Simone Massi, Konstantin Bronzit κ.α.

Ακόμη, στο φετινό Κυπριακό διαγωνιστικό πρόγραμμα φέτος συμμετέχουν με ταινίες τους 10 Κύπριοι δημιουργοί μεταξύ των οποίων οι διακεκριμένοι σε προηγούμενα Φεστιβάλ Αναστασία Μούγη, Μιχάλης Παπανικολάου και Ελένη Χανδριώτου. Στο πρόγραμμα θα διαγωνιστούν επίσης τέσσερις ταινίες που δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο της πρόσκλησης των Πολιτιστικών Υπηρεσιών ΥΠΠΑΝ για τη δημιουργία 3λεπτων ταινιών με θέμα την Πανδημία.

Στο μεταξύ στο παιδικό πρόγραμμα οικογένειες, γονείς και παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να ψηφίσουν την καλύτερη ταινία της επιλογής τους συμμετέχοντας στην ψηφοφορία του βραβείου κοινού.

Το πρόγραμμα φιλοξενίας καλλιτεχνών μέρος της Θεματικής Animation και Σύγχρονη Τέχνη δυστυχώς δεν θα πραγματοποιηθεί φέτος λόγο της πανδημίας. Οι προβολές με ταινίες της θεματικής όμως θα πραγματοποιηθούν κανονικά με τη μορφή παράλληλου προγράμματος, χωρισμένου σε δύο ενότητες.

Η φετινή κριτική επιτροπή θα αποτελείται από τρεις Κύπριους διακεκριμένους καλλιτέχνες: Τον καλλιτεχνικό διευθυντή της στέγης σύγχρονου χορού Λεμεσού Αλέξη Βασιλείου, τον πολυβραβευμένο σκηνοθέτη Σταύρο Παμπαλή και την πρόεδρο της Ένωσης Σκηνοθετών Κύπρου και σκηνοθέτη Έλενα Αλωνεύτη.

Σημειώνεται πως η έναρξη του Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί με συναυλία του κυπριακού σχήματος Monsieur Doumani την Κυριακή 9 Αυγούστου. Τη Δευτέρα 10 Αυγούστου θα ακολουθήσει μια συναυλία με το Jazz Quartet με τους Μάριο Χαραλάμπους (Σαξόφωνο), Μάρκο Μαυρομιχάλη (Κιθάρα), Κυριάκο Κέστα (Κοντραμπάσο) και Νικόλα Τσαγγάρη (Τύμπανα).

Την Αφίσα της Φετινής διοργάνωσης σχεδίασε η κροατικής καταγωγής διακεκριμένη καλλιτέχνης Lucija Mrzljak.

Αναλυτικά η φετινή επιλογή του προγράμματος ταινιών:

ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (επιμέλεια προγράμματος/επιλογή ταινιών: Γιώργος Τσαγγάρης)

Adonis and the Lockdown Tactics, Adonis Archodtides, Cyprus 2020

Cambia Tutto, Anastasia Mougis, Cyprus 2019

Crime and Punishment, Daria Burkut, Cyprus, Russia 2020

Game Over, Savvas Constantinou, Cyprus 2020

Enan tzi’ enan, Michalis Papanicolaou, Cyprus 2020

In Between, Eleni Chadriotou, Cyprus 2020

The Loop, Dimitris Kyriakou, Cyprus 2020

Pendulum, Totis Raphael, Cyprus 2020

With out wings, Despo Potamou, Cyprus 2020


ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (επιμέλεια προγράμματος/επιλογή ταινιών: Γιώργος Τσαγγάρης, Gerben Schermer)

All Her Dying Lovers, Anna Benner, Germany, Czech Republic, 2020

Alphabets Heaven – Comte, Natalia Ryss, Israel, 2019

My Exercise, Atsushi Wasa, Japan, 2020

Bath House of Whales, Mizuki Kiyama, Japan, 2019

BOOKANIMA: Andy Warhol, Shon Kim, USA / South Korea, 2019

Care, Riley Brown, USA, 2020

Ciervo, Pilar Garcia-Fernandezsesma, USA, 2020

Correre, Nicholas Bertini, Italy, 2019

Cosmonaut, Kaspar Jancis, Estonia, 2019

Crab, Shiva Sadegh Asadi, Iran, 2020

Daughter, Alina Titorenko, Czech Republic, 2019

Deep Love, Mykyta Lyskov, Ukraine, 2019

Domus, Delphine Priet-Maheo, France, 2019

Drake, rope and acorn, Alina Titorenko, Russia, 2019

Drive, Pedro Casavecchia, Argentina, France, 2019

Edge, Steven Subotnick, USA, 2019

Endless Forms Most Beautiful, Meredith Binnette, USA, 2020

The Flounder, Elizabeth Hobbs, UK, Austria, 2019

Fortune, Em Jiang, USA, 2020

Freeze Frame, Soetkin Verstegen, Germany, Belgium, 2019

Gerald’s Long Day, Samuel Brumbaugh, USA, 2020

He can’t live without cosmos, Konstantin Bronzit, Russia, 2019

The Infinite, Simone Massi, Italy, 2020

Inside me, Maria Trigo Teixeria, Germany, 2019

Kantentanz, Camille Geiβler, Elisabeth Jakobi, Germany, 2019

Le Songe de Soares, Thibault Cholet, France, 2020

Mate, Chaerin Im, USA, 2020

My Galactic Twin Galaction, Sasha Svirsky, Russia, 2020

The Physics of Sorrow, Theodore Ushev, Canada, 2019

Prelude, Rick Niebe, Italy, 2019

Revolykus, Victor Orozco Ramirez, Germany, Mexico, 2020

Root Shock, Yihan Wang, USA, 2020

Run version vertical, Stuart Pound, UK, 2019

Serial Parallels, Max Hattler, Germany, Hong Kong, 2019

Signs, Dustin Rees, Switzerland, 2020

Washing Machine, Alexandra Májová, Czech Republic, 2019

ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (επιμέλεια προγράμματος/επιλογή ταινιών: Anet ter Horst, Anna Ida Oroz, Γιώργος Τσαγγάρης)

Beware the Wolf!, Nicolas Bianco-Levrin, Julie Rembauville, France, 2019

Duodrom, Basil Vogt, Switzerland, 2019

The Girl-bird, Ekaterina Nevostrueva, Russia, 2019

The Kite, Martin Smatana, Czech Republic, Slovakia, Poland, 2019

The Neighbors, Valentina Arkhipova, Russia, 2019

o28, Otalia Caussé, Fabien Meyran, Geoffroy Collin, Robin Merle, Louise Grardel, Antoine Marchand, France, 2019

The Swamp, Vera Vyugina, Russia, 2020

The Tomten and the Fox, Yaprak Morali, Norway, 2019

Wolfrid’s Wish, Anna Ryzhkova, Canada, 2019

Πηγή: checkincyprus.com

Σχόλια